Samodzielne wytwarzanie produktów spożywczych jest nie tylko wyborem podyktowanym troską o zdrowie, ale może być także okazją do kulinarnych eksperymentów. Domowa produkcja sera wędzonego pozwala uwolnić wyobraźnię i tworzyć unikatowe kompozycje smakowe. W zależności od długości procesu wędzenia, użytego drewna, rodzaju sera i przypraw, można uzyskać całą gamę barw i aromatów.

Wędzenie sera – krok po kroku 

Każdą procedurę kulinarną należy rozpocząć od przygotowania dobrych jakościowo substratów, aby uzyskać jak najlepsze produkty. Wędzenie należy rozpocząć od wyboru dobrej jakości sera. Wszystkie rodzaje sera nadają się do wędzenia. Możemy wykorzystać sery miękkie, sery żółte, sery typu włoskiego lub mozzarellę. Istotne jest, aby struktura sera była zwarta. Samodzielne przygotowany ser domowy biały jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż będziemy mieć kontrolę nad każdym etapem produkcji i gwarancję użycia tylko najlepszych składników. Drugim niezbędnym elementem jest zestaw ulubionych przypraw i ziół, gdyż domowa produkcja sera jest wspaniałym polem do aromatycznych eksperymentów. Wędzony ser dobrze odnajdzie się w towarzystwie: słodkiej i ostrej papryki, czosnku granulowanego, chilli, suszonego koperku, suszonej pietruszki, ziół prowansalskich, czarnuszki, tymianku, suszonych pomidorów, pieprzu lub kminku.

Produkcja sera wędzonego wymaga odpowiednich narzędzi, mamy tu na myśli przede wszystkim wędzarnię, od której pracy zależeć będzie smakowity efekt końcowy. Do wędzenia sera odpowiednia jest każda wędzarnia, również grill ogrodowy. Warto zadbać o szczelność wędzarni, aby zbyt wiele dymu nie uciekało przez szpary.

Elementem determinującym smak i jakość wędzonego sera jest drewno. Do wędzenia wykorzystuje się wyłącznie drewno drzew liściastych, głównie drewno dębu, olchy i jabłoni. Drewno drzew iglastych zawiera bardzo dużo żywicy, która podczas wędzenia osiądzie na powierzchni sera, sprawiając, że nie będzie nadawał się on do spożycia.

Prócz wędzarni, niezbędne jest naczynie, wystarczająco pojemne, aby pomieścić wszystkie sery i solankę. Potrzebny będzie także termometr kuchenny oraz miseczki na zioła i przyprawy. Do przygotowania solanki potrzebna będzie woda i sól kamienna. Na jeden litr wody powinno przypadać 80 g soli.

Jak zrobić wędzony ser?

Wędzenie sera białego rozpoczynamy od umieszczenia go na minimum 12 godzin, w uprzednio przygotowanej, solance. Płyn powinien dokładnie przykryć wszystkie kawałki sera. Etap ten pomijamy jeśli wykorzystujemy dojrzałe sery żółte.

Kolejnym krokiem jest dokładne osuszenie kawałków sera ręcznikiem papierowym i odstawienie ich w chłodne miejsce na około 2 godziny. Powierzchnia sera przed wędzeniem musi być sucha.

Jeśli przygotowujemy domowy ser z ziołami lub lubimy eksperymentować z aromatami, to po wysuszeniu należy obtoczyć kawałki sera w wybranych przyprawach. Następnie umieszczamy ser w gazie lub siatce wędliniarskiej i związujemy końce.

Teraz najważniejszy etap produkcji sera wędzonego – wędzenie. Są dwa sposoby wędzenia: w gorącym lub w zimnym dymie. Zalecamy wędzenie raczej w zimnym dymie, przy niewielkim ogniu. Zbyt wysoka temperatura podczas wędzenia spowoduje utratę tłuszczu i wody, czego efektem będzie twardy i suchy ser. Optymalne warunki wędzenia to 30 – 40 stopni Celsjusza i od 3 do 5 godzin.

Produkując domowy ser wędzony warto eksperymentować zarówno z przyprawami i ziołami, jak i z samą techniką wędzenia. 

error: Content is protected !!