Kiełbasa śląska jak przyrządzić?

Do przygotowania kiełbasy potrzebujemy 5 kg mięsa wieprzowego. Zalecamy zastosować różne rodzaje mięsa o różnej zawartości tłuszczu. Dzięki takiemu pomieszaniu kiełbasa nabierze przyjemnej struktury i nie będzie zbyt sucha. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie boczku, łopatki i szynki. Proporcje mięsa możemy dobrać w zależności od tego, jaką kiełbasę lubimy jeżeli chcemy, żeby nasz kiełbasa śląska była bardziej tłusta, dajmy więcej karkówki i boczku, jeżeli ma być chudsze, dajmy więcej szynki. Wyjściowe proporcje to 1.75 kg mięsa chudego, 2 kg mięsa średniotłustego, 1,25 kg mięsa tłustego. Warto odwiedzić sklep masarski i wybrać odpowiednie mięso. Mięso należy zmielić.

Gdy mięso jest już zmielone, kiełbasę musimy dobrze doprawić, w tym celu możemy skorzystać gotową mieszankę oraz peklosól. Najczęściej można ją znaleźć pod nazwą przyprawa do kiełbasy śląskiej lub mieszanka do kiełbasy. Jeżeli chcesz spróbować naszej mieszanki przypraw do kiełbasy śląskiej znajdziesz ją na stronie dobrewyroby.pl. Doprawiamy do smaku. Warto do mięsa podczas mieszania dodać około 0,5 l przegotowanej wody. Po wymieszaniu odstawiamy na 2 godziny do lodówki.

Po przygotowaniu jelit możemy przejść do napełniania jelita. Pamiętajmy, żeby dobrze wymyć jelita przed nadzianiem. Najłatwiej nadziewać za pomocą nadziewarki do kiełbas. Gdy ukończyliśmy proces nadziewania, możemy przejść do wędzenia kiełbasy. Wędzimy gorącym dymem przez dwie godziny aż do jasnobrązowej barwy. Po wędzeniu musimy wyparzyć kiełbasę w temperaturze 75 stopni Celsjusza przez 30 minut. Kiełbasa po parzeniu jest gotowa do spożycia.

Co można zrobić z kiełbasy na obiad?

Kiełbasa śląska daje nam wielkie pole manewru podczas przygotowywania posiłków. Dobrej jakości kiełbasa świetnie zastąpi mięso mielone przy chili con carne. Kiełbasa również świetnie sprawdza się jako oddzielne mięso, przysmażona z cebulką, podana z ziemniakami i młodą kapustą to świetna propozycja na nasz sobotni obiad.

Pokrojona kiełbasa to idealny dodatek do zup. Zapewni nieco tłuszczu, dzięki czemu nasza zupa będzie jeszcze smaczniejsza. Tak naprawdę podczas wykorzystywania kiełbasy w kuchni ogranicza nas wyłącznie nasza kulinarna kreatywność. Nie bójmy się eksperymentować. Kiełbasa to świetny, jakościowy produkt, szczególnie ta przygotowana przez nas osobiście.

Nadziewarka do kiełbas pionowa czy pozioma?

Nadziewarka do kiełbasy to urządzenie, które pozwoli nam łatwiej przygotować kiełbasę, możemy podzielić je na pionowe i poziome. Zaletą nadziewarek pionowych jest to, że zajmują one mniej miejsca niż poziome, dzięki czemu łatwiej możemy je przechowywać. Większych różnic w działaniu tych nadziewarek nie ma, wybór zależy już wyłącznie od naszych własnych upodobań. Podczas wyboru nadziewarki warto skupić się na jej pojemności oraz materiałów, z jakich została wykonana.

error: Content is protected !!