Czas świątecznych wypieków rozpoczęty! Na pewno w naszym domu przyszykowane już są dekoracje świąteczne, choinka czy światełka. Dopełnieniem przygotowań do świąt jest pieczenie pierniczków. Widzimy w sklepach mnóstwo przeróżnych foremek do wycinania świątecznych pierniczków w kształcie choinek, mikołajów czy gwiazdek. Nasza kuchnia z pewnością jest już wyposażona w tego typu foremki. Przepis na ciasto znamy, ale co, jeśli akurat skończy nam się gotowa przyprawa do piernika? Albo wolimy taką, której sami nadamy oryginalny zapach i smak?

Jakich składników użyć do przyprawy do piernika?

Przyprawa do piernika to w zasadzie najważniejszy element świątecznych ciasteczek. Na półkach sklepowych możemy spotkać gotowe mieszanki, jednak czasem z wielu przyczyn wolimy sami wymieszać przyprawy. Domowa przyprawa do piernika może zostać tworzona według przepisu, ale warto poeksperymentować i stworzyć ją samodzielnie wg własnego przepisu lub “na oko”. Wtedy smak pierniczków za każdym razem będzie się lekko różnił. Podstawowe przyprawy, jakie musimy wymieszać to cynamon, imbir oraz goździki. Przyprawy, jakie świetnie komponują się z trzema podstawowymi to kardamon i gałka muszkatołowa, anyż, a także szczypta ziela angielskiego. Większość składników możemy kupić w zmielonej formie, ale nie jest to konieczne. Suche ziarna przypraw możemy zmielić w domu w moździerzy lub młynku do mielenia kawy. W zasadzie prawdopodobnie tylko goździki są tym rodzajem przyprawy, który raczej nie występuje w formie niezmielonej. Przyprawa korzenna po zmieszaniu składników jest od razu gotowa do użycia w dalszych wypiekach. Pierniki dają cudowny zapach. Po wystygnięciu można się zabierać do dekoracji. Podobnie wygląda sprawa z lukrem. Warto zrobić domowy albo kupić gotowy. Dostępne są nawet lukry w wygodnej formie pisaków.

Do czego jeszcze dodać domową przyprawę do piernika?

Pieczenie pierniczków to czynność, którą możemy zaliczyć do tradycji przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli została nam gotowa przyprawa do pierniczków, warto ją użyć do innych wypieków. Czym byłby tradycyjny piernik w formie ciasta przygotowanego przeważnie w keksówkach, bez przyprawy do pierniczków? To przecież właśnie ta mieszanka przypraw nadaje mu mnóstwo świątecznego smaku i aromatu. Po przygotowaniu na święta pierniczków z lukrem oraz piernika przekładanego domową konfiturą możemy być pewni, że najważniejsze sprawy przed świętami załatwione! Zapach, który rozprzestrzenia się po domu w trakcie pieczenia i bezpośrednio po nim sprawia, że świąteczna atmosfera opanuje dom na długi czas.

error: Content is protected !!