Koneserzy wędlin z pewnością wiedzą, że wiejskie wędliny są najlepsze w smaku. Wędzenie mniejszych partii mięsa, przy zastosowaniu domowych metod, daje efekty dużo lepsze niż w przypadku wędlin zakupionych w sklepach. Samodzielne przygotowanie wędlin do wędzenia nie jest trudne. Wystarczy tylko kilka akcesoriów, lodówka oraz przede wszystkim dobrej jakości mięso. W naszym sklepie znajdą Państwo wszystkie akcesoria, które są niezbędne do rozpoczęcia przygody z wędzeniem.

Co jest potrzebne do przygotowania mięsa do wędzenia?

Domowa wędzarnia nie różni się zasadą działania od urządzeń przemysłowych. Jednak dzięki dobraniu odpowiednich parametrów, wędzenie w warunkach domowych, przyniesie lepsze efekty. Aby przygotować mięso do wędzenia, potrzebujemy:

  • dobre jakości mięso — warto wybrać lokalne rzeźnie, mięso to podstawa dobrej wędzonki,
  • peklosól — podstawowa przyprawa, która jest jednocześnie konserwantem; peklosól zawiera azotyn sodu, dzięki któremu zapobiegamy wytwarzaniu się szkodliwemu jadowi kiełbasianemu; w naszym sklepie znajdziesz peklosól w atrakcyjnej cenie,
  • siatka wędliniarska — dzięki niej nasze wędzonki będą miały atrakcyjny kształt; poszczególne warstwy mięśnia pod wpływem nacisku połączą się, tworząc jednolitą strukturę; w siatki wkładamy wędzonki po zaplekowaniu,
  • przędza wędliniarska — to alternatywa dla większych kawałków mięsa, np. baleronów, które nie mieszczą się w siatce,
  • naczynie do peklowania — w zależności od ilości peklowanego mięsa może to być duża miska lub beczka do peklowania; w naszym sklepie dostępne są beczki w rozmiarze 10, 20 i 30l.
  • lodówka — do peklowania mięsa konieczne są warunki chłodnicze; idealna temperatura to 4 stopnie,
  • inne przydatne produkty, tj. zaciskarka do klipsów, czy haki wędzarnicze (przydatne również do ociekania wędlin) znajdziesz w naszym sklepie.

Przygotowanie mięsa do wędzenia

Mięso przygotowujemy zgodnie z przepisem, pamiętając o zachowaniu proporcji przypraw. Kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków peklowania mięsa. Gdy mięso jest już zapeklowane, kolejnym krokiem jest wsadzenie wędzonek w siatki wędliniarskie lub tzw. sznurowanie, do którego potrzebujemy przędzy wędzarniczej. Następnie mięso musimy pozostawić do ociekania (zgodnie z daną recepturą).

Osuszanie przed wędzeniem

Mając ocieknięte mięso, możemy przygotować wędzarnie. Pamiętajmy o osuszaniu, które wykonujemy w rozgrzanej wędzarni. Wędliny powinny być suche w dotyku, zanim puścimy dym wędzarniczy. W zależności od tego, jakie zrębki wędzarnicze zostaną użyte, wędzonki mogą mieć różny kolor oraz aromat. Szczegóły często zawarte są w przepisach na poszczególne wyroby. W naszym sklepie znajdziesz zrębki do wędzenia z najczęściej używanych w wędzarnictwie drewna.

error: Content is protected !!