Czym jest peklowanie i co można peklować?

Peklowanie mięsa jest procesem często wykorzystywanym w kuchniach. Polega on na działaniu mieszanki peklującej na mięso, które chcemy zapeklować. Efektem peklowania jest utrwalanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego smaku i zapachu mięsa, a także przedłużenie trwałości produktu. Peklować można takie mięsa jak schab, karkówka czy też polędwica – wszystkie te mięsa muszą być pozbawione kości. Jednak najczęściej spotykanym peklowanym mięsem jest szynka. Zakonserwowane w ten sposób mięsa mogą leżeć od trzech do czterech tygodni i powinny być przechowywane w temperaturze 4-6 stopni Celsjusza. Ponadto peklowanych mięs nie należy piec ani smażyć – można je za to wędzić i gotować.

Dwa sposoby peklowania mięsa

Istnieją dwa sposoby peklowania mięsa. To, na którą metodę się zdecydujemy zależy od rodzaju przygotowywanego produktu i czasu, który możemy na to poświęcić. Jeżeli peklujemy szynkę, lub inne mięsa bez kości, najlepiej wybrać metodę peklowania na mokro. Natomiast jeżeli mamy w planach zapeklować takie mięsa jak słonina czy boczek, które następnie przeznaczone zostaną do wędzenia – lepsza będzie metoda peklowania na sucho.

  • Peklowanie na mokro

Tę metodę stosuje się, gdy mięso przeznaczone jest na potrawy i do wędzenia. Idealnym przykładem jest peklowanie szynki. Aby zapeklować 2,5 kilograma szynki używa się około 50 gram soli peklowej i pół litra wody. Szynka gotowana peklowana może być podawana w daniach głównych lub jako dodatek, np. do kanapek. Istnieją dwa sposoby peklowania na mokro

1) Peklowanie zalewowe – polega na namoczeniu mięsa we wcześniej przygotowanym roztworze peklującym, a następnie jego osuszeniu.

2) Peklowanie nastrzykowe – wykonuje się je odpowiednio dobranymi igłami i koniecznie pod właściwym ciśnieniem. Taka forma powoduje, że bardziej nasalają się te partie mięsa, w których zostało ono nakłute.

  • Peklowanie na sucho

Ta metoda peklowania stosowana jest najczęściej przy dużych kawałkach mięsa. Peklowanie na sucho polega na natarciu mięsa suchą mieszanką ziół peklujących, a następnie odłożeniu go do naczynia, przykryciu, obciążeniu i odstawieniu do chłodnego miejsca. Mięso pekluje się od 5 do 20 dni, jednak trzeba je codziennie obracać, gdyż będzie ono puszczało sok. Wyciekający sok rozpuszcza mieszankę peklującą, która wnika do wnętrza mięsa. Po wyjęciu mięsa peklowanego w taki sposób należy je bardzo dokładnie umyć. Mięso peklowane na sucho przeznaczone jest do dojrzewania, wędzenia oraz gotowania. Dzisiaj

error: Content is protected !!