Statystyki nie kłamią, a właśnie z nich wynika, że przeciętny Polak bardzo często kupuje mięso i w wielu przypadkach jest ono podstawą jego diety. Każdy sam decyduje o własnym sposobie odżywiania się, więc bazując na surowcu mięsnym warto zadbać o jego wysoką jakość. Istnieje kilka aspektów na które warto zwrócić uwagę przed planowym zakupem mięsa  – umożliwia  to zakup bardzo dobrej jakości produktu. Czujny i obeznany z tematem konsument będzie w stanie według swojej wiedzy kupić mięso, które nie będzie zawierało szkodliwych dodatków. Owa zasada ma swoje odzwierciedlenie również w zakupie wyrobów wędliniarskich.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mięsa oraz wędlin?

Pierwszym podstawowym aspektem jest wybór miejsca, tudzież sklepu, gdzie można dokonać zakupu mięsa oraz jego wyrobów. Okazuje się, że supermarkety i paczkowane mięso nie są najlepszym wyborem. Otóż nie zawsze są przechowywane w odpowiednich warunkach, co może negatywnie wpłynąć na ich jakość. Poza tym trudno jest powąchać mięso przez plaster plastiku w jakim się znajduje oraz ocenić jego strukturę czy sam wygląd. Większość rodzajów mięsa posiada charakterystyczne cechy, które świadczą o jego świeżości, także trudno jest dokładnie ocenić oraz czy mięso w opakowaniu jest najwyższej świeżości. Niezależnie od rodzaju mięsa warto wybierać takie, które oznaczone jest certyfikatami, które potwierdzają jego najwyższą jakość oraz eliminacje modyfikowanej paszy, antybiotyków czy innych szkodliwych substancji. Na przykładzie drobiu warto wybierać mięso z oznaczeniem “z wolnego wybiegu”, gdzie drób większość czasu spędzał na świeżym powietrzu, nie był karmiony paszą modyfikowaną, a jego wzrost trwał minimum 56 dni. Takie mięso jest zdrowsze i posiada lepsze walory smakowe.

Wracając do samego zakupu warto wybrać sklep z ladą mięsną, gdzie możemy dokładnie ocenić wygląd czy zapach mięsa. Możemy również poprosić o konkretny kawałek, który według nas jest najlepszej jakości, a w supermarkecie nie mamy tej dogodności. Czasami wygląd może być mylący przez zastosowane dodatki np. konserwanty, które sprawiają, że mięso czy wędliny wyglądają lepiej, lecz nie zawsze równa się to z wysoką jakością. Kupując mięso w sklepie z ladą zawsze można dopytać o skład wędliny czy pochodzenie mięsa. Robiąc małe rozeznanie jesteśmy w stanie dowiedzieć się jakiej jakości jest mięso i jaką filozofię chowu zwierząt respektuje dana firma.

A może wyroby domowe?

Bardzo często wędliny naszpikowane są dodatkami, które niekoniecznie chcielibyśmy, aby w nich były. W takim przypadku warto zakupić dobry kawałek ulubionego mięsa i wykonać domowe wędliny. Zazwyczaj wszelkie przepisy na domowe wędliny są banalnie proste i nie wymagają dużego nakładu finansowego. Dodatkowo wyroby domowe niosą za sobą jeden ogromny plus, a mianowicie wiemy co tak naprawdę jest w tej wędlinie, jakie użyliśmy składniki i mamy pewność, że jest to zdrowsza alternatywa sklepowych wędlin naszpikowanych szkodliwymi substancjami.

Z pomocą przychodzi sklep masarski, który oferuje artykuły masarskie służące do domowej obróbki mięsa. Artykuły masarskie sprzyjają stworzeniu odpowiednich warunków do wyrobu smacznych i zdrowych wędlin. Wbrew pozorom nie są one drogie i większość z nich nie ma funkcji jednorazowej i można je wykorzystywać aż do momentu wysłużenia lub ewentualnego uszkodzenia. Wyroby domowe to również oszczędność pieniędzy – okazuje się, że po zakupie niezbędnych akcesoriów rachunek i tak jest na plus wobec wyrobów domowych. Wychodzi na to, że wyroby domowe to nie tylko lepszy smak i jakość, ale również pośredni sposób na wsparcie domowego budżetu.

error: Content is protected !!